SİZİN REKLAM BURADA

7 Avropa çempionatı və Valeriya Məmmədova - LAYİHƏ

Apasport.az saytı AFFA yanında Media Komitəsinin layihə müsabiqəsinin qaliblərindən olan “Voleybol: tarixi zəfərlər və gələcəyə baxış. Prioritetlər: Azərbaycanda voleybolun ənənələri, inkişaf mərhələləri və klub voleybolunun tənəzzülü” istiqaməti üzrə silsilə yazıları davam etdirir. Ölkə voleybolunu daim diqqətdə saxlayan “apasport” “Azərbaycan voleybolu: Müstəqilliyin 25 ili” layihəsinin növbəti yazısında qadınlardan ibarət yığmamızın Avropa çempionatlarındakı çıxışlarının statistikasını dərc edib.

 

Azərbaycan və Gürcüstanda keçiriləcək qitə birinciliyində iştirak etməklə, 7-ci dəfə final mərhələsinə qatılacaq millimiz bu yarışlarda ilk dəfə 15 il əvvəl debüt edib. Həmin vaxt B divizionunda çıxış etdiyindən Faiq Qarayevin yetirmələri Avro-2005-dən başlayaraq, həlledici mərhələlərin daimi iştirakçısına çevrilib.

 

Yığmamızın ən yaxşı nəticəsi də final mərhələsində debütünə təsadüf edib. Zaqrebdəki yarışda yarımfinala qədər irəliləyən millimiz son 2 matçda uduzmaqla, medal şansını qaçırıb. Bu, yığmamızın tarixində medala ən yaxın olduğu turnir kimi yadda qalıb.

 

Sonrakı 5 turnirdə isə heç “səkkizliy”ə düşə bilməyən millimiz axırıncı 2 yarışda qrup sonuncusu kimi ayrılıb.

 

Tarixində yalnız 1 dəfə Avro-2005-in yarımfinalına yüksəldiyi üçün seçmə mərhələdən azad olan komandamız Avro-2017-yə də birbaşa qatılacaq. Lakin bu dəfə millimiz nəticəsinə görə deyil, ev sahibi kimi medallar uğrunda mübarizə aparacaq. Bu, Valeriya Məmmədova üçün 7-ci final mərhələsi olacaq. Yığmamız 6-cı dəfə isə Faiq Qarayevin rəhbərliyi altında həlledici raundda çıxış edəcək.

 

Avro-2003

B divizionu

30 may - 1 iyun, 2002, Riqa

Portuqaliya – Azərbaycan – 0:3 (15:25, 13:25, 18:25)

Latviya – Azərbaycan – 0:3 (18:25, 9:25, 17:25)

Azərbaycan – Finlandiya – 3:1 (25:18, 20:25, 25:21, 25:19)

 

6-8 iyun, 2002,Bakı

II dövrə

Azərbaycan – Portuqaliya – 3:0 (25:16, 25:12, 25:17)

Finlandiya - Azərbaycan – 0:3 (19:25, 16:25, 20:25)

Latviya - Azərbaycan – 2:3 (25:16, 14:25, 25:21, 22:25, 7:15)

 

 

1

Azərbaycan

6

6

0

18-3

498-366

12

2

Latviya

6

3

3

11-12

470-499

9

3

Finlandiya

6

2

4

11-13

502-522

8

4

Portuqaliya

6

1

5

5-17

437-520

7

 

Avro-2005

A divizionu

Seçmə mərhələ, II qrup

I dövrə, 4-6 iyun, 2004, Bratislava

Azərbaycan – İtaliya – 3:0 (25:19, 25:23, 25:21)

Azərbaycan – Slovakiya – 3:2 (31:29, 24:26, 25:18, 23:25, 15:12)

Ukrayna – Azərbaycan – 3:1 (25:20, 17:25, 25:20, 25:12)

 

II dövrə, 17-19 iyun, Bakı

Azərbaycan – Slovakiya – 3:0 (25:16, 25:17, 25:17)

İtaliya - Azərbaycan – 3:1 (25:23, 26:24, 17:25, 25:21)

Azərbaycan – Ukrayna – 3:0 (25:23, 25:21, 26:28, 25:17)

 

1

İtaliya

6

5

1

15-7

518-464

11

2

Azərbaycan

6

4

2

14-9

539-497

10

3

Ukrayna

6

3

3

13-10

520-496

9

4

Slovakiya

6

0

6

2-18

380-503

6

 

Final mərhələsi

17-25 sentyabr, Xorvatiya

A qrupu

Polşa - Azərbaycan – 3:0 (26:24, 25:20, 25:23)

Azərbaycan – Rumıniya – 3:1 (26:24, 23:25, 25:17, 25:19)

Almaniya – Azərbaycan – 0:3 (24:26, 14:25, 21:25)

Azərbaycan – Serbiya və Çernoqoriya – 3:1 (18:25, 25:19, 25:20, 28:26)

Xorvatiya - Azərbaycan – 0:3 (23:25, 16:25, 22:25)

 

1

Polşa

5

5

0

15-4

456-391

10

2

Azərbaycan

5

4

1

12-5

413-371

9

3

Xorvatiya

5

2

3

8-10

401-419

7

4

Serbiya və Çernoqoriya

5

2

3

9-12

456-454

7

5

Rumıniya

5

1

4

7-13

405-469

6

6

Almaniya

5

1

4

6-13

407-434

6

 

 

Yarımfinal

Azərbaycan – İtaliya – 0:3 (19:25, 19:25, 22:25)

 

Üçüncü yer uğrunda görüş

Rusiya – Azərbaycan – 3:0 (25:20, 25:10, 25:21)

 

Tutduğu yer - 4

 

Azərbaycan millisinin heyəti: Kseniya Poznyak, Alla Həsənova, Oksana Quliyeva (Kurt), Yelena Şabovta, İrina Sminyagina, Yelena Parxomenko, Natəvan Qasımova, Natalya Məmmədova, Oksana Məmmədyarova, İnessa Qorxmaz, Valeriya Korotenko (Məmmədova), İlahə Ağayeva

Baş məşqçi: Faiq Qarayev

 

Avro-2007

20-30 sentyabr, Belçika və Lüksemburq

A qrupu

Azərbaycan – Belarus – 3:0 (25:15, 25:23, 25:13)

Almaniya - Azərbaycan – 3:0 (25:13, 25:22, 25:16)

İtaliya - Azərbaycan – 3:0 (25:23, 25:14, 25:16)

 

1

İtaliya

3

3

0

9-1

249-193

6

2

Almaniya

3

2

1

6-4

236-202

5

3

Azərbaycan

3

1

2

3-6

179-201

4

4

Belarus

3

0

3

2-9

202-270

3

 

II mərhələ

E qrupu

Azərbaycan – Rusiya – 0:3 (23:25, 14:25, 17:25)

Azərbaycan – Fransa – 1:3 (14:25, 25:23, 17:25, 21:25)

Azərbaycan – Türkiyə - 0:3 (18:25, 19:25, 22:25)

 

1

İtaliya

5

5

0

15-1

403-301

10

2

Rusiya

5

4

1

12-3

359-312

9

3

Almaniya

5

3

2

9-6

351-327

8

4

Fransa

5

2

3

7-10

351-384

7

5

Türkiyə

5

1

4

3-12

333-369

6

6

Azərbaycan

5

0

5

1-15

294-398

5

 

Tutduğu yer - 12

Azərbaycan millisinin heyəti: Darya Zamanova, Oksana Quliyeva (Kurt), İrina Sminyagina, Yelena Parxomenko, Natəvan Qasımova, Natalya Məmmədova, Şəfəq Kərimova, İnessa Qorxmaz, Valeriya Korotenko (Məmmədova), Lada Maksimova, Aynur Kərimova, Polina Rəhimova

Baş məşqçi: Faiq Qarayev

 

Avro-2009

II seçmə mərhələ

I dövrə, 30 may - 1 iyun, Buzzu

C qrupu

İspaniya – Azərbaycan – 3:1 (16:25, 25:21, 25:14, 25:19)

Azərbaycan – Makedoniya – 3:0 (25:13, 25:22, 25:16)

Azərbaycan – Rumıniya – 3:2 (18:25, 29:27, 25:19, 21:25, 15:13)

 

II dövrə, 6-8 iyun, Kaseres

Azərbaycan – Rumıniya – 3:2 (25:27, 25:22, 18:25, 25:22, 15:6)

İspaniya – Azərbaycan – 3:2 (28:30, 26:24, 20:25, 25:19, 15:13)

Azərbaycan – Makedoniya – 3:0 (25:14, 25:11, 25:20)

 

1

İspaniya

6

5

1

15-8

510-453

11

2

Azərbaycan

6

4

2

15-10

556-512

10

3

Rumıniya

6

3

3

15-9

533-461

9

4

Makedoniya

6

0

6

0-18

277-450

6

 

Pley-off mərhələsi

Azərbaycan – Yunanıstan – 3:0 (25:20, 25:15, 25:15)

Yunanıstan – Azərbaycan – 1:3 (27:29, 21:25, 25:23, 28:30)

 

Final mərhələsi

25 sentyabr – 4 oktyabr, Polşa

D qrupu

Azərbaycan – Serbiya – 0:3 (12:25, 21:25, 19:25)

Slovakiya - Azərbaycan – 2:3 (13:25, 25:19, 18:25, 25:22, 12:15)

Çexiya - Azərbaycan – 3:2 (21:25, 18:25, 25:23, 25:20, 15:13)

 

1

Serbiya

3

3

0

9-0

225-160

6

2

Azərbaycan

3

1

2

5-8

264-272

4

3

Çexiya

3

1

2

5-8

269-282

4

4

Slovakiya

3

1

2

5-8

244-288

4

 

 

II mərhələ

F qrupu

İtaliya – Azərbaycan – 3:0 (29:27, 25:23, 25:13)

Azərbaycan – Türkiyə - 1:3 (23:25, 19:25, 25:17, 17:25)

Almaniya – Azərbaycan – 3:0 (25:17, 25:13, 25:12)

 

1

İtaliya

5

5

0

15-0

379-290

10

2

Almaniya

5

4

1

12-7

431-359

9

3

Türkiyə

5

3

2

11-8

419-408

8

4

Serbiya

5

2

3

9-9

379-397

7

5

Çexiya

5

1

4

3-14

333-499

6

6

Azərbaycan

5

0

5

3-15

347-425

5

 

Tutduğu yer – 12

 

Azərbaycan millisinin heyəti: Darya Zamanova, Kseniya Kovalenko, Oksana Parxomenko (Kurt), Yelena Parxomenko, Natəvan Qasımova, Natalya Məmmədova, Oksana Məmmədyarova, Lidiya Maksimenko, Valeriya Korotenko (Məmmədova), Aynur Kərimova, Şəfəq Kərimova, Polina Rəhimova

Baş məşqçi: Faiq Qarayev

 

Avro-2011

II seçmə mərhələ

I dövrə, 21-23 may, Mogilyov

A qrupu

Azərbaycan – Bosniya və Herseqovina – 3:0 (25:16, 25:14, 25:22)

Azərbaycan – Gürcüstan – 3:0 (25:9, 25:12, 25:8)

Azərbaycan – Belarus – 3:0 (25:16, 25:20, 25:13)

 

II dövrə, 28-30 may, Bakı

Azərbaycan – Gürcüstan – 3:0 (25:10, 25:7, 25:8)

Azərbaycan – Bosniya və Herseqovina – 3:0 (25:13, 25:15, 25:17)

Azərbaycan – Belarus – 3:0 (25:13, 25:20, 25:18)

 

1

Azərbaycan

6

6

0

18-0

450-251

12

2

Belarus

6

4

2

12-6

400-277

10

3

Bosniya və Herseqovina

6

2

4

6-12

331-375

8

4

Gürcüstan

6

0

6

0-18

172-450

6

 

 

Final mərhələsi

23 sentyabr – 2 oktyabr, İtaliya və Serbiya

B qrupu

Türkiyə - Azərbaycan – 3:1 (23:25, 25:17, 25:19, 25:21)

İtaliya – Azərbaycan – 3:1 (25:22, 25:22, 21:25, 25:16)

Azərbaycan – Xorvatiya – 3:1 (27:25, 18:25, 25:21, 25:18)

 

1

İtaliya

3

2

1

8-4

272-254

7

2

Türkiyə

3

2

1

6-6

275-258

5

3

Azərbaycan

3

1

2

5-7

262-283

3

4

Xorvatiya

3

1

2

4-6

222-236

3

 

Pley-off mərhələsi

Hollandiya – Azərbaycan – 3:1 (27:25, 25:16, 25:17, 25:19)

 

Tutduğu yer – 9

 

Azərbaycan millisinin heyəti: Darya Zamanova, Kseniya Kovalenko, Oksana Parxomenko (Kurt), Odina Əliyeva (Bayramova), Yelena Parxomenko, Natəvan Qasımova, Natalya Məmmədova, Oksana Məmmədyarova, Valeriya Korotenko (Məmmədova), Aynur Kərimova, Oksana Kisilyova, Polina Rəhimova

Baş məşqçi: Faiq Qarayev

 

Avro-2013

II seçmə mərhələ

I dövrə, 7-9 may, Salo

C qrupu

Azərbaycan – Avstriya – 3:0 (25:19, 25:17, 25:17)

Azərbaycan – Belarus – 3:0 (25:13, 25:21, 25:11)

Finlandiya - Azərbaycan – 0:3 (20:25, 12:25, 11:25)

 

II dövrə, 14-16 may, Bakı

Azərbaycan – Finlandiya – 3:0 (25:23, 25:19, 25:20)

Avstriya – Azərbaycan – 0:3 (11:25, 16:25, 12:25)

Azərbaycan – Belarus – 3:0 (31:29, 25:20, 25:20)

 

1

Azərbaycan

6

6

0

18-0

456-311

18

2

Belarus

6

4

2

12-8

462-409

12

3

Finlandiya

6

2

4

8-14

448-501

5

4

Avstriya

6

0

6

2-18

341-486

1

 

Final mərhələsi

6-14 sentyabr, Almaniya və İsveçrə

C qrupu

Azərbaycan – Xorvatiya – 0:3 (15:25, 23:25, 21:25)

Azərbaycan – Belarus – 1:3 (23:25, 20:25, 25:17, 22:25)

Rusiya – Azərbaycan – 3:0 (25:16, 25:20, 28:26)

 

1

Rusiya

3

3

0

9-2

274-228

9

2

Xorvatiya

3

2

1

7-3

242-205

6

3

Belarus

3

1

2

4-7

214-262

3

4

Azərbaycan

3

0

6

1-9

210-245

0

 

Tutduğu yer – 15

 

Azərbaycan millisinin heyəti: Kseniya Kovalenko, Anastasiya Qurbanova, Odina Əliyeva (Bayramova), Ayşən Abduləzimova, Yelena Parxomenko, Natəvan Qasımova, Natalya Məmmədova, Valeriya Korotenko (Məmmədova), Aynur Kərimova, Oksana Kisilyova, Polina Rəhimova, Şəfaqət Həbibova

Baş məşqçi: Faiq Qarayev

 

Avro-2015

II seçmə mərhələ

I dövrə, 22-24 may, Sofiya

D qrupu

Portuqaliya – Azərbaycan – 3:2 (25:23, 16:25, 23:25, 25:23, 15:12)

Azərbaycan – Yunanıstan – 3:1 (25:14, 30:28, 17:25, 25:21)

Azərbaycan – Bolqarıstan – 3:2 (17:25, 25:22, 19:25, 25:20, 15:8)

 

II dövrə, 29-31 may, Bakı

Azərbaycan – Yunanıstan – 3:0 (25:18, 25:21, 25:18)

Portuqaliya – Azərbaycan – 1:3 (27:25, 23:25, 18:25, 14:25)

Bolqarıstan – Azərbaycan – 3:1 (25:14, 25:18, 14:25, 25:19)

 

1

Bolqarıstan

6

5

1

17-5

509-390

16

2

Azərbaycan

6

4

2

15-10

557-520

12

3

Portuqaliya

6

2

4

8-16

477-562

4

4

Yunanıstan

6

1

5

7-16

456-527

4

 

Pley-off mərhələsi

Azərbaycan – Slovakiya – 3:0 (25:22, 25:18, 25:23)

Slovakiya – Azərbaycan – 3:0 (26:24, 25:19, 25:18)

Qızıl set: 6:15

 

Final mərhələsi

26 sentyabr – 4 oktyabr, Hollandiya və Belçika

B qrupu

Türkiyə - Azərbaycan – 3:0 (25:21, 28:26, 25:13)

Belçika – Azərbaycan – 3:0 (25:17, 25:20, 27:25)

Azərbaycan – Macarıstan – 1:3 (16:25, 28:26, 22:25, 16:25)

 

1

Türkiyə

3

3

0

9-0

228-165

9

2

Belçika

3

2

1

6-3

203-178

6

3

Macarıstan

3

1

2

3-7

196-232

3

4

Azərbaycan

3

0

3

1-9

204-256

0

Tutduğu yer - 14

 

Azərbaycan millisinin heyəti: Ceyran Əliyeva, Kseniya Poznyak (Kovalenko), Oksana Kurt, Odina Bayramova, Ayşən Abduləzimova, Yekaterina Jidkova, Valeriya Məmmədova, Kristina Yaqubova, Aynur Kərimova, Oksana Kisilyova, Polina Rəhimova, Marqarita Əzizova

Baş məşqçi: Bülənt Karslıoğlu

 

Layihə AFFA yanında Media Komitəsi tərəfindən maliyyələşdirilir

 

Fotosessiya
Digər xəbərlər
Bütün xəbərlər
PREMYER-LIQA

1.

Qarabağ 14 12 1 1 25-6 37

2.

Qəbələ

14 10 1 3 28-14 31

3.

Zirə 14 9 3 2 23-11 30

4.

Sumqayıt

14 6 2 6 17-17

20

5.

Neftçi

14

5 1 8 17-16 16

6

Səbail 14 4 1 9 9-21 13

7.

Keşlə

14

2 2 10 9-25 8

8.

Kəpəz

14 2 1 11 10-29 7
               

 

Top 10