16:36 05-01-2021
news_image
652
DİGƏR NÖVLƏR

2021-ci ildə keçiriləcək idman yarışları - SİYAHI

2021-ci ildə keçiriləcək idman yarışlarının tam təqvimi açıqlanıb.

Apasport.az saytının məlumatına görə, baş tutacağı dəqiqləşən beynəlxalq turnirlər, dünya və Avropa çempionatlarının tarixi bəllidir.

Tokio Yay Olimpiya və Paralimpiya Oyunları, futbol üzrə AVRO-2020 kimi bir çox böyük yarışlar koronavirus pandemiyası səbəbindən ötən ildən bu ilə təxirə salınıb. 

Qarşıdakı 12 ayda baş tutacağı dəqiqləşən əsas idman tədbirləri

YANVAR
6 - Futbol: Libertadores Kuboku və Sudamerikananın yarımfinal mərhələsinin ilk oyunları
7-10 - Biatlon: Oberhofda (Almaniya) Dünya Kuboku
13 - Futbol: Lansda PSJ ilə “Marsel” arasında Fransa Superkuboku
13 - Futbol: Libertadores Kuboku və Sudamerikananın yarımfinal mərhələsinin cavab oyunları
13-17 - Biatlon: Oberhofda (Almaniya) Dünya Kuboku
13-31 - Həndbol: Misirdə kişilər arasında dünya çempionatı
21-14 - Biatlon: Anterselvada (İtaliya) Dünya Kuboku
23 - Futbol: Kordobada (Argentina) Sudamerikanonun final oyunu
24-31 - Velosiped: San-Xuan (Argentina) turu
25-31 - Fiqurlu konkisürmə: Zaqrebdə (Xorvatiya) Avropa çempionatı
30 - Futbol: “Marakana”da (Braziliya) Libertadores Kuboku – 2020-nin final oyunu

FEVRAL
8-21 - Tennis: Australia Open, mövsümün ilk Böyük dəbilqəsi
10-21 - Biatlon: Poklyukada (Sloveniya) dünya çempionatı
21-27 - Velosiped: Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri turu
27 - Velosiped: Het Niuvsblad turu
27 fevral - 7 mart: Tennis: Argentina açıq çempionatı ATP 250
Fevralın sonu – Futbol: 2021 Sudamerikana və Libertadores Kuboklarının startı

MART
4-7 - Biatlon: Nove-Mestoda (Çexiya) Dünya Kuboku
5-7 - Atletika: Torunda (Polşa) qapalı Avropa çempionatı
6 - Velosiped: Strade Byanke turu
6 - 14 - Tennis: Santyaqo turniri (Çili) ATP 250
7-14 - Velosiped: Paris-Nitsa turu
10-16 - Velosiped: Tirreno-Adriatiko turu
11-14 - Biatlon: Nove-Mestoda (Çexiya) Dünya Kuboku
12-14 - Həndbol: Kişilər arasında Olimpiya Təsnifat Turnirləri
13-20 - Tennis: Akapulkoda (Meksika) ATP 500
18-21 - Biatlon: Holmenkollendə (Norveç) Dünya Kuboku
19-21 - Həndbol: Qadınlar arasında Olimpiya Seçmə Turnirləri
20 - Velosiped: Milan-San Remo turu
21 – Formula-1: Dünya çempionatının Avstraliya (Melburn) Qran-Prisi
22-28 - Fiqurlu konkisürmə: Stokholmda (İsveç) dünya çempionatı
22 mart - 4 aprel - Tennis: Mayami Masters 1000
25 - Futbol: DÇ-2022-nin Cənubi Amerika zonasının seçmə mərhələsinin 5-ci turu
28 - Velosiped: Gent-Vevelgem turu
28 – Formula-1: Bəhreyn (Sahir) Qran-Prisi
31 – Velosiped: Flandriya turu
30 - Futbol: DÇ-2022-nin Cənubi Amerika zonasının seçmə mərhələsinin 6-cı turu
Martın əvvəlləri - Futbol: MLS mövsümün startı

APREL
4 - Velosiped: Flandriya turu
11 - Velosiped: Paris-Rubo turu
11 - Formula-1: Çin (Şanxay) Qran-Prisi
11-18 - Tennis: Monte-Karlo Masters 1000
16-18 - Basketbol: Qadınlar arasında Avroliqanın “Dördlər finalı” (məkan bilinmir)
17 - Futbol: Sevilyada İspaniya Kral Kubokunun final oyunu
18 - Velosiped: Amstel Qızıl Yarışı
21 - Velosiped: Fleça Valon turu
21-25 - Bədii gimnastika: Bazeldə (İsveçrə) Avropa çempionatı
24 - Futbol: “Stad de Frans”da Fransa kubokunun finalı
25 - Velosiped: Lyej-Baston-Lyej turu
27 aprel - 22 may - Velosiped: Romandie turu
29 aprel - 22 may - Cüdo: Lissabonda (Portuqaliya) Avropa çempionatı (tarix təsdiqlənməyib)

MAY
1 - Voleybol: Berlində (Almaniya) qadınlar və kişilər arasında Çempionlar Liqasının finalı
2-8 - Tennis: Madrid Masters 1000
4 - Basketbol: Kişilər arasında Avroliqanın finalı
9-15 - Tennis: Roma Masters 1000
8-30 - Velosiped: Ciro İtaliya turu
9 - Formula-1: İspaniya (Barselona) Qran-Prisi
9 - Atletika: Tokio (Yaponiya) turu
10-23 - Üzgüçülük: Budapeştdə (Macarıstan) Avropa çempionatı
13 - Futbol: Berlində Almaniya kubokunun finalı
15 - Futbol: “Uembli”də (London) İngiltərə kubokunun finalı
16-18 - Avarçəkmə: Lütserndə (İsveçrə) son Olimpiya Təsnifat Turniri
19 - Atletika: Ostrava (Çexiya) turu
19 - Futbol: Romada İtaliya kubokunun finalı
22 - Futbol: Almaniya Bundesliqasında son tur matçları
22 - Basketbol: NBA pley-off yarışının startı (iyulun ortalarına qədər)
23 - Formula-1: Monako (Fransa) Qran-Prisi
23 - Futbol: Fransa Liqa1-də son tur matçları
23 - Futbol: İtaliya A Seriyasında son tur matçları
23 - Futbol: İngiltərə Premyer Liqasında son tur matçları
23 - Futbol: İspaniya La Liqasında son tur matçları
23 - Atletika: Rabatda (Mərakeş) 2021 Brilyant Liqa
23 may - 6 iyun - Tennis: Rolan Qarros
26 - Futbol: Qdanskda (Polşa) Avropa Liqasının finalı
29 - Futbol: İstanbulda (Türkiyə) Çempionlar Liqasının finalı
28 - Atletika: Dohada (Qətər) 2021 Brilyant Liqa
28-30 - Basketbol: Kölndə (Almaniya) kişilər arasında Avroliqanın “Dördlər finalı”
29-30 - Həndbol: Budapeştdə (Macarıstan) qadınlar arasında Çempionlar Liqasının “Dördlər finalı”
30 may - 6 iyun - Velosiped: Kriterium Dofine turu

İYUN
3 - Futbol: DÇ-2022-nin Cənubi Amerika zonasının seçmə mərhələsinin 7-ci turu
4 - Atletika: Romada (İtaliya) 2021 Brilyant Liqa
5 - Atletika: Kinqston (Yamayka) turu
6 - Atletika: Hengelo (Niderland) turu
6 - Formula-1: Azərbaycan (Bakı) Qran-Prisi
6-13 - Velosiped: İsveçrə turu
8 - Futbol: DÇ-2022-nin Cənubi Amerika zonasının seçmə mərhələsinin 8-ci turu
10 - Atletika: Osloda (Norveç) Brilyant Liqa
11 iyun - 11 iyul - Futbol: Avropanın 12 şəhərində AVRO-2020
11 iyun - 10 iyul - Futbol: Argentina və Kolumbiyada Amerika Kuboku-2021
12-13 - Həndbol: Kölndə (Almaniya) kişilər arasında Çempionlar Liqasının “Dördlər finalı”
13 - Formula-1: Kanada (Monreal) Qran-Prisi
13-20 - Üzgüçülük: Amerika seçmə mərhələləri (ABŞ)
17-27 - Basketbol: İspaniya və Fransada qadınlar arasında Avropa çempionatı
18-27 - Atletika: Amerika seçmə mərhələləri (ABŞ)
19-21 - Oxatma: Parisdə (Fransa) Olimpiya seçmə turniri (fərdi və komanda)
23-27 - Voleybol: İtaliyada kişilər, Çində qadınlar arasında Millətlər Liqası
26 iyun -18 iyul - Velosiped: Tur de Frans
27 - Formula-1: Fransa (Le-Kastelye) Qran-Prisi
28 iyun - 11 iyul - Tennis: Uimbldon (London) turniri
30 - Atletika: Bıdqoş (Polşa) turu

İYUL
4 - Formula-1: Avstriya (Spilberq) Qran-Prisi
4 - Atletika: Stokholmda (İsveç) Brilyant Liqa
8 - Basketbol: MBA finalının startı (yeddi oyun olacağı təqdirdə ayın 22-dək)
10 - Atletika: Monakoda (Fransa) Brilyant Liqa
10 iyul - 11 avqust - Futbol: KONKAKAF Qızıl Kuboku (məkan bəlli deyil)
13 - Atletika: Londonda (İngiltərə) Brilyant Liqa
18 - Formula-1: Britaniya (Silverston) Qran-Prisi 
23 iyul - 8 avqust – Tokio Yay Olimpiya Oyunları

AVQUST
1 - Formula-1: Macarıstan (Budapeşt) Qran-Prisi
9-15 - Tennis: Toronto Masters 1000
9-15 - Velosiped: Polşa turu
14 - Atletika: Şanxayda (Çin) Brilyant Liqa
14 avqust - 5 sentyabr - Velosiped: İspaniya turu
15-21 - Tennis: Çinçinnati Masters 1000
19 avqust - 19 sentyabr - Voleybol: Polşa, Çexiya, Estoniya və Finlandiyada kişilər, Serbiya, Xorvatiya, Bolqarıstan və Rumıniyada qadınlar arasında Avropa çempionatı
21 - Atletika: Yudjində (ABŞ) Brilyant Liqa
22 - Atletika: Çində Brilyant Liqa (şəhəri bəlli deyil)
22 - Velosiped: Hamburq (Almaniya) turu
24 avqust - 5 sentyabr - Tokio Paralimpiya Yay Oyunları
26 - Atletika: Lozannada (İsveçrə) Brilyant Liqa
28 - Atletika: Parisdə (Fransa) Brilyant Liqa
29 - Formula-1: Belçika (Spa-Frankorşam) Qran-Prisi
30 avqust - 12 sentyabr - Tennis: ABŞ açıq çempionatı (Nyu-York)
30 avqust - 5 sentyabr - Velosiped: “BinckBank” turu (Belçika və Niderlandda)

SENTYABR
2 - Futbol: DÇ-2022-nin Cənubi Amerika zonasının seçmə mərhələsinin 9-cu turu
3 - Atletika: Brüsseldə (Belçika) Brilyant Liqa
5 - Formula-1: Niderland (Zandvoort) Qran-Prisi
7 - Futbol: DÇ-2022-nin Cənubi Amerika zonasının seçmə mərhələsinin 10-cu turu
8-9 - Atletika: Sürixdə (İsveçrə) Brilyant Liqa
10 - Velosiped: Kvebek (Kanada) Qran-Prisi
11 - Velosiped: Montreal (Kanada) Qran-Prisi
12 - Formula-1: İtaliya (Monza) Qran-Prisi 
14 - Atletika: Zaqreb (Xorvatiya) turniri
18 - Atletika: Nairobi (Keniya) turniri
18-26 - Velosiped: Dünya çempionatı (Belçika)
26 - Formula-1: Rusiya (Soçi) Qran-Prisi

OKTYABR
3 - Formula-1: Sinqapur (Marina Bay körfəzi) Qran-Prisi 
6-10 - Futbol: Milan və Turində Millətlər Liqasının final mərhələsi
7 - Futbol: DÇ-2022-nin Cənubi Amerika zonasının seçmə mərhələsinin 11-ci turu
9 - Velosiped: Lombardiya (İtaliya) turu
10 - Formula-1: Yaponiya (Suzuka) Qran-Prisi 
10 - Atletika: Çikaqo (ABŞ) marafonu
12 - Futbol: DÇ-2022-nin Cənubi Amerika zonasının seçmə mərhələsinin 12-ci turu
13-17 - Velosiped: Aşqabadda (Türkmənistan) dünya çempionatı
14-18 - Velosiped: Quansi-Çjuan (Çin) turu
24 - Formula-1: ABŞ (Ostin) Qran-Prisi
31 - Formula-1: Meksika (Mexiko) Qran-Prisi

NOYABR
7 - Atletika: Nyu-York (ABŞ) marafonu
11 - Futbol: DÇ-2022-nin Cənubi Amerika zonasının seçmə mərhələsinin 13-cü turu
14 – Formula-1: Braziliya (San Paulo) Qran-Prisi 
14-21 - Tennis: Milanda ATP Masters
16 - Futbol: DÇ-2022-nin Cənubi Amerika zonasının seçmə mərhələsinin 14-cü turu
22-28 - Tennis: Devis kubokunun final mərhələsi
28 – Formula-1: Səudiyyə Ərəbistanı (Ciddə) Qran-Prisi

DEKABR
2-19 - Həndbol: İspaniyada qadınlar arasında dünya çempionatı
3-5 - Formula-1: Əbu Dabi (Yas Marina) Qran-Prisi (son tur )
31 - Atletika: San-Silvestr yarışları
Futbol: Yaponiyada FİFA Klublararası Dünya Kuboku (dəqiq tarix bilinmir)
Futbol: Libertadores və Sudamerikana Kuboklarının finalları