10:56 03-05-2021
news_image
267
AVRO-2020

“Keşlə”nin sabiq futbolçusu “Top-50”də - AVRO-2020-yə doğru

Avropa çempionatlarında ən çox tsikldə iştirak edən futbolçuların siyahısı açıqlanıb.

Apasport.az saytının məlumatına görə, Beynəlxalq Futbol Tarixi və Statistikaları Federasiyasının (İFFHS) cədvəlinə ən azı 5 turnirin seçmə və final mərhələsinə qatılan oyunçular daxil edilib.

Onlardan dördü 6 dəfə qitə çempionatında iştirakçı olub. Bunlar almaniyalı Lotar Mateus, finlandiyalı Yari Litmanen, lixtenşteynli Mario Frik və andorralı İldefons Limadır. 

Digər 46 futbolçu isə 5 dəfə ən azı seçmə mərhələ matçında meydana çıxıb. 50 nəfərlik siyahıya Azərbaycan millisinin heç bir üzvü daxil edilməyib.

Qardaş Türkiyə millisinin sabiq futbolçusu Əmrə Bəlözoğlu AVRO-2020 də daxil olmaqla 5 turnirdə oynayıb. Azərbaycanda legioner həyatı yaşamış Zurab Xizanişvili də siyahıda yer alıb. Gürcüstan millisinin üzvü 5 turnirdə çıxış edib.

futbolçu

komanda

say

turnir (seçmə+final)

Lotar Mateus

Almaniya

6

1980 (0+1), 1984 (5+3), 1988 (0+4), 1992 (6+0), 1996 (3+0), 2000 (6+3)

Yari Litmanen

Finlandiya

6

1992 (8+0), 1996 (8+0), 2000 (6+0), 2004 (5+0), 2008 (8+0), 2012 (3+0)

Mario Frik

Lixtenşteyn

6

1996 (8+0), 2000 (7+0), 2004 (8+0), 2008 (12+0), 2012 (7+0), 2016 (9+0)

İldefons Lima

Andorra

6

2000 (8+0), 2004 (3+0), 2008 (5+0), 2012 (8+0), 2016 (10+0), 2020 (9+0)

Conni Jil

İrlandiya

5

1964 (5+0), 1968 (3+0), 1972 (1+0), 1976 (6+0), 1980 (4+0)

Dino Zoff

İtaliya

5

1968 (1+3), 1972 (4+0), 1976 (6+0), 1980 (0+4), 1984 (5+0)

Laslo Fazekas

Macarıstan

5

1968 (1+0), 1972 (7+0), 1976 (4+0), 1980 (1+0), 1984 (1+0)

Con Mahoni

Uels

5

1968 (1+0), 1972 (1+0), 1976 (8+0), 1980 (4+0), 1984 (1+0)

Pat Cenninqs

Şimali İrlandiya

5

1968 (5+0), 1972 (4+0), 1976 (6+0), 1980 (8+0), 1984 (4+0)

Kenni Dalqliş

Şotlandiya

5

1972 (1+0), 1976 (6+0), 1980 (8+0), 1984 (4+0), 1988 (2+0)

Morten Olsen

Danimarka

5

1972 (3+0), 1976 (3+0), 1980 (5+0), 1984 (7+4), 1988 (6+3)

Peter Şilton

İngiltərə

5

1972 (1+0), 1976 (1+0), 1980 (1+1), 1984 (6+0), 1988 (4+2)

Sammi Makilroy

Şimali İrlandiya

5

1972 (1+0), 1976 (6+0), 1980 (8+0), 1984 (7+0), 1988 (1+0)

Erik Gerets

Belçika

5

1976 (2+0), 1980 (8+4), 1984 (6+0), 1988 (5+0), 1992 (2+0)

Arnor Qudyonsen

İslandiya

5

1980 (2+0), 1984 (6+0), 1988 (5+0), 1992 (6+0), 1996 (6+0)

Karlo Vays

Lüksemburq

5

1980 (6+0), 1984 (6+0), 1988 (8+0), 1992 (5+0), 1996 (9+0)

Geori Hacı

Rumıniya

5

1984 (1+2), 1988 (6+0), 1992 (7+0), 1996 (6+3), 2000 (4+3)

Siqqi Consson

İslandiya

5

1984 (1+0), 1988 (6+0), 1992 (3+0), 1996 (6+0), 2000 (8+0)

Karmel Busuttil

Malta

5

1984 (4+0), 1988 (7+0), 1992 (7+0), 1996 (10+0), 2000 (7+0)

Rúnar Kristinsson

İslandiya

5

1988 (1+0), 1992 (4+0), 1996 (8+0), 2000 (9+0), 2004 (7+0)

David Karabott

Malta

5

1988 (2+0), 1992 (4+0), 1996 (8+0), 2000 (7+0), 2004 (8+0)

Rayan Giggz

Uels

5

1992 (2+0), 1996 (4+0), 2000 (4+0), 2004 (10+0), 2008 (4+0)

Dorinel Muntyanu

Rumıniya

5

1992 (3+0), 1996 (9+3), 2000 (9+4), 2004 (6+0), 2008 (1+0)

Sargis Ovsepyan

Ermənistan

5

1996 (9+0), 2000 (9+0), 2004 (7+0), 2008 (12+0), 2012 (10+0)

Vitāli Astafyev

Latviya

5

1996 (10+0), 2000 (7+0), 2004 (8+3), 2008 (11+0), 2012 (4+0)

Sami Hyuypia 

Finlandiya

5

1996 (2+0), 2000 (8+0), 2004 (8+0), 2008 (13+0), 2012 (2+0)

Miroslav Karhan

Slovakiya

5

1996 (3+0), 2000 (7+0), 2004 (5+0), 2008 (4+0), 2012 (7+0)

Yakup Mikkelsen 

Farer adaları

5

1996 (1+0), 2000 (9+0), 2004 (6+0), 2008 (12+0), 2012 (5+0)

Andres Oper

Estoniya

5

1996 (1+0), 2000 (9+0), 2004 (5+0), 2008 (7+0), 2012 (2+0)

Andrey Şevçenko

Ukrayna

5

1996 (2+0), 2000 (12+0), 2004 (4+0), 2008 (8+0), 2012 (0+3)

Ceff Ştrasser

Lüksemburq

5

1996 (9+0), 2000 (7+0), 2004 (8+0), 2008 (10+0), 2012 (1+0)

Canluici Buffon

İtaliya

5

2000 (7+0), 2004 (8+3), 2008 (11+4), 2012 (6+6), 2016 (9+4)

Robbi Kin

İrlandiya

5

2000 (7+0), 2004 (6+0), 2008 (11+0), 2012 (11+3), 2016 (9+2)

Qabor Kirali

Macarıstan

5

2000 (10+0), 2004 (6+0), 2008 (4+0), 2012 (9+0), 2016 (10+4)

Peter Yehle

Lixtenşteyn

5

2000 (8+0), 2004 (7+0), 2008 (12+0), 2012 (7+0), 2016 (8+0)

Tomaş Rositski

Çexiya

5

2000 (0+2), 2004 (7+4), 2008 (10+0), 2012 (9+2), 2016 (5+2)

Oskar Soneje

Andorra

5

2000 (10+0), 2004 (8+0), 2008 (11+0), 2012 (4+0), 2016 (7+0)

Şey Qiven

İrlandiya

5

2000 (3+0), 2004 (8+0), 2008 (9+0), 2012 (11+3), 2016 (5+0)

Aron Hyuz

Şimali İrlandiya

5

2000 (4+0), 2004 (8+0), 2008 (9+0), 2012 (7+0), 2016 (4+3)

Fredi Benjaminsen

Farer adaları

5

2000 (1+0), 2004 (7+0), 2008 (10+0), 2012 (10+0), 2016 (7+0)

Roman Berezovski

Erməmistan

5

2000 (9+0), 2004 (8+0), 2008 (5+0), 2012 (10+0), 2016 (5+0)

Zurab Xizanişvili 

Gürcüstan

5

2000 (1+0), 2004 (6+0), 2008 (8+0), 2012 (9+0), 2016 (2+0)

Eydur Qudyonsen

İslandiya

5

2000 (3+0), 2004 (8+0), 2008 (9+0), 2012 (4+0), 2016 (3+2)

Endi Selva

San Marino

5

2000 (6+0), 2004 (7+0), 2008 (10+0), 2012 (8+0), 2016 (7+0)

Əmrə Bəlözoğlu

Türkiyə

5

2004 (9+0), 2008 (7+1), 2012 (8+0), 2016 (1+0), 2020 (4+0)

Kriştiano Ronaldo

Portuqaliya

5

2004 (0+6), 2008 (13+3), 2012 (8+5), 2016 (6+7), 2020 (8+0)

Aleksandr Qleb

Belarus

5

2004 (6+0), 2008 (12+0), 2012 (2+0), 2016 (4+0), 2020 (1+0)

Raqnar Klavan

Estoniya

5

2004 (2+0), 2008 (11+0), 2012 (11+0), 2016 (9+0), 2020 (2+0)

Mihael Mifsud

Malta

5

2004 (7+0), 2008 (12+0), 2012 (9+0), 2016 (7+0), 2020 (6+0)

Mark Puyol

Andorra

5

2004 (6+0), 2008 (10+0), 2012 (5+0), 2016 (2+0), 2020 (2+0)