14:31 02-04-2012
news_image
864
DİGƏR NÖVLƏR

Olimpiyaçılarımızdan növbəti medallar

Beynəlxalq “Prezident Kuboku-2012” Reqatasında akademik avarçəkmə üzrə yarışların qalibi müəyyənləşib. Apasport.az saytının məlumatına görə, London-2012-yə lisenziya qazanan yığmamızın üzvləri - Aleksandr Aleksandrov və Nataliya Mustafayeva Mingəçevirdə baş tutan yarışda özlərini yaxşı tərəfdən göstərməyi bacarıblar.

Belə ki, Aleksandrov bütün rəqiblərindən öncə finiş xəttinə çataraq, fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxıb. Ondan fərqli, xanım idmançımız Mustafayeva bürünc medalla kifayətlənib. O, Ukrayna yığmasın avarçəkənlərindən geri qalıb.

Bütün qalib və mükafatçıları

Məsafə: 500 metr

1999 - 2001-ci il təvəllüdlülər
1 nəfərlik qayıq (1X)


1. Georgi Cikiya (Gürcüstan) – 2:29.18
2. Kənan Manidov (Azərbaycan) – 2:56.63
3. Fariz Allahverdiyev (Azərbaycan) – 3:00.28

2 nəfərlik qoşa avarlı qayıq (2X)

1. Məsim Sahibli – Fariz Allahverdiyev (Azərbaycan) – 2:29.56
2. Kənan Manidov – Samir Allahverdiyev (Azərbaycan) – 2:35.66
3. Ülvi Qədirov – Tamerlan Salmanlı (Azərbaycan) – 2:43.46

Məsafə: 1500 metr

1996-1997-ci il təvəllüdlülər
2 nəfərlik qoşa avarlı qayıq (2X)


1. Georgi Kavtaridze – Petre Kavtaridze (Gürcüstan) – 7:42.33
2. Pənah Məmmədov – Elxan Məmmədzadə (Azərbaycan) – 8:19.29
3. Fəqan Əliyev – Ceyhun İbrahimli (Azərbaycan) – 9:18.62

4 nəfərlik qoşa avarlı qayıq (4X)

1. Georgi Kavtaradze – Mika Kavtaradze – Georgi Kuzava – Gela Konava (Gürcüstan) – 6:09.59
2. Pərvin Muradlı – Elməddin Nəsirov – Elxan Məmmədov – Pənah Məmmədzadə (Azərbaycan) – 6:42.06
3. Zaur Əhmədli – Tariyel Salmanlı – Mehman Abdullayev – Ramiq Əfəndizadə (Azərbaycan) – 6:51.91

Məsafə: 2000 metr
1994 – 1996-cı il təvəllüdlülər
1 nəfərlik qayıq (1X)

1. Boris Yotov (Azərbaycan) – 8:04.68
2. Qardaşxan Hüseynli (Azərbaycan) – 8:23.82
3. Tahir Əfəndiyev (Azərbaycan) – 8:36.86

1994-1995-ci il təvəllüdlülər
2 nəfərlik qoşa avarlı qayıq (2X)


1. Kamal Xanlarov – Qardaşxan Hüseynli (Azərbaycan) – 8:57.08
2. Röyal Məmmədov – Elvin Paşayev (Azərbaycan) – 9:35.06
3. Ülvi Salmanzadə - Nurlan Mahmudov (Azərbaycan) – 9:39.90

4 nəfərlik qoşa avarlı qayıq (4X)

1. Emin İmamverdiyev – Babək Abbasov – Röyal Məmmədov – Emin Sadıqov (Azərbaycan) – 8:08.16
2. İsmayıl Əhmədli – Mehdi Hüseynov – Nicat Muradlı – Elvin Paşayev (Azərbaycan) – 8:46.90

23 yaşadək (U-23)
1 nəfərlik qayıq (1X)


1. Aleksandr Aleksandrov (Azərbaycan) – 8:38.40
2. Aleksandr Qlotov (Azərbaycan) – 8:54.76
3. Fuad Mirzəyev (Azərbaycan) – 9:20.22

23 yaşadək (U-23)
2 nəfərlik qoşa avarlı qayıq (2X)


1. Aleksandr Aleksandrov – Boris Yotov (Azərbaycan) – 7:12.07
2. A.Morozov – D.Mixay (Ukrayna) – 7:22.99
3. S.Qrin – A.Nadtoka (Ukrayna) – 7:49.33

23 yaşadək və yuxarı (U-23 +)
2 nəfərlik sükansız qayıq (2-)


1. Sergey Babayev – Roman Veselkin (Rusiya) – 8:09.06
2. Andrey Stolyarov – Aleksey Rıjikov (Rusiya) – 8:20.20
3. İqor Borozdinov – Pavel Çeklişkin (Rusiya) – 8:31.06

4 nəfərlik sükansız və sükanlı qayıq (4-, 4X)

1. Sergey Babayev – Aleksey Rıjikov – Andrey Stolyarov – Roman Veselkin (Rusiya) – 6:48.58
2. Danila Voynov – Nikolay Balandin – İvan Balandin – Dmitri Serov (Rusiya) – 6:57.09
3. Georgi Motiaşvili – Otari Motiaşvili – Nikoloz Kandelaki – Georgi Muxadqverdeli (Gürcüstan) – 7:29.50

Qadınlar

Məsafə: 2000 metr
1994-1995-ci il təvəllüdlülər
1 nəfərlik qayıq (1X)

1. Olesya Gerasimçuk (Ukrayna) – 9:37.06
2. Anastasiya Qorodilova (Ukrayna) – 9:50.93
3. Diana Serebryanskaya (Ukrayna) – 10:13.26

23 yaşadək və yuxarı (U-23 +)
1 nəfərlik qayıq (1X)


1. Yekaterina Tarasenko (Ukrayna) – 9:00.22
2. Yana Dementyeva (Ukrayna) – 9:08.78
3. Nataliya Mustafayeva (Azərbaycan) – 9:12.84

4 nəfərlik sükansız qayıq (4-)

1. Yekaterina Moroz – Yelena Qurkovskaya – Lyubov Staşko – Nataliya Rıjkova (Ukrayna) – 7:31.69
2. Oksana Qolub – Anna Qusamko – Nina Proskura – Anna Kontseva (Ukrayna) – 7:37.72

Qeyd edək ki, akademik avarçəkmə yarışlarında Azərbaycan, Rusiya, Gürcüstan və Ukrayna idmançıları qüvvələrini sınayıblar.