20:26 05-03-2014
news_image
4732
DİGƏR NÖVLƏR

İdman mütəxəssislərinə fəxri adlar verildi

“5 mart-Bədən tərbiyəsi və idman günü” münasibətilə əlaqədar idmanın inkişafında və təbliğində xidmətləri olan idman mütəxəssislərinə fəxri adlar verilib. Apasport.az saytının məlumatına görə, Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyinin İdman şöbəsi  Vahid İdman Təsnifatına uyğun olaraq mütəxəssisləri 4 kateqoriya üzrə adlarla təltif edib.

 

“Azərbaycan Respublikasının Fəxri  Bədən Tərbiyəsi və İdman İşçisi” fəxri adı 17 mütəxəssisə verilib. Onlar arasında AFFA-nın İnformasiya və ictimaiyyətlə Əlaqələr Departamentinin rəhbəri Mikayıl Quliyev də var.

 

 1.

İsgəndərov Vilayət Sevindik oğlu

Sumqayıt şəhər 1 saylı UGİM-də boks bölməsində məşqçi-müəllim vəzifəsində işləyir.  

  1.  

Əliyev Əbülfəz Mövsüm oğlu

Saatlı rayon UGİM-də voleybol idman növü üzrə məşqçi-müəllim vəzifəsində işləyir.

  1.  

Əzizov Həmid Qəzənfər oğlu

Oğuz rayon UGİM-də voleybol üzrə məşqçi-müəllim vəzifəsində işləyir.

  1.  

Paçalov Rasim Əyyub oğlu

Balakən rayon Gənclər və İdman idarəsinin rəisi vəzifəsində işləyir.

  1.  

İsmayılov İsrafil Həmid oğlu

Ağdaş rayon UGİM-də voleybol üzrə məşqçi-müəllim vəzifəsində işləyir.

  1.  

Ocaxverdiyev Vaqif Kamil oğlu

Balakən rayon UGİŞM-də direktor vəzifəsində çalışır.

  1.  

Zeynalov Zeynal Kamal oğlu

Şabran rayon UGİM-nin direktoru vəzifəsində işləyir.

  1.  

Əlixanov Ramiz Əliağa oğlu

Qusar rayon UGİM-də voleybol üzrə məşqçi-müəllim vəzifəsində işləyir.  

  1.  

Qonaqbəyov Osman Güləhməd oğlu

Qusar rayon 6 saylı tam orta məktəbdə bədən tərbiyəsi müəllimi vəzifəsində işləyir.

  1.  

Hüseynov Mahir Məcid oğlu

Gəncə şəhəri 2 saylı UGİM-nin direktoru vəzifəsində işləyir.

  1.  

Quliyev Əli İsrafil oğlu

Sumqayıt şəhər 1 saylı UGİM-nin direktoru vəzifəsində işləyir.

  1.  

Məmmədov Selyadar Hüseyn oğlu

Bakı şəhər 129 saylı tam orta məktəbdə baş bədən tərbiyəsi müəllimi vəzifəsində işləyir.

  1.  

Abbasov Xanoğlan Əjdər oğlu

Bakı şəhər İUGOEM-də futbol üzrə məşqçi-müəllim vəzifəsində işləyir.

  1.  

Hacıyev  Nadir Bayram oğlu

İsmayıllı rayon UGŞM-nin direktoru vəzifəsində işləyir.

  1.  

Quliyev Mikayıl Nəriman oğlu

AFFA-da İnformasiya və ictimaiyyət ilə əlaqələr departamentinin rəisi vəzifəsində işləyir.

  1.  

Rüstəmov Rüstəm Çapay oğlu

Azərbaycan Kikboksinq Federasiyasında baş katib vəzifəsində işləyir.

  1.  

Hacıyev Əziz Fərhad oğlu

Gədəbəy rayon UGŞM-nin direktoru vəzifəsində işləyir.

 

“Azərbaycan Respublikasının Əməkdar məşqçisi” fəxri adı isə 24 çalışdırıcıya verilib.

 

      1.

Əliyev  Məmmədcəfər  Musa oğlu

Naxçıvan şəhər UGİM-də boks üzrə məşqçi-müəllim vəzifəsində işləyir. 

 2.

Abdullayev Samir Süleyman oğlu

Azərbaycan Sumo Federasiyanda yığma komandanın məşqçisi vəzifəsində işləyir. 

  1.  

Rüstəmov Elçin Kamil oğlu

DİN-nin İdman Cəmiyyətində fiziki hazırlıq şöbəsinin rəisi və eyni zamanda cüdo üzrə məşqçi-müəllim vəzifəsində işləyir.  

  1.  

Əmrahov Fərhad Həsənağa oğlu

 “Neftçi” İSM-də atletika üzrə məşqçi-müəllim vəzifəsində işləyir.  

  1.  

Bayramov Siyavuş Mehralı oğlu

Budo döyüş növləri federasiyasında baş məşqçi vəzifəsində işləyir. 

  1.  

Sadıqov Adil Həmid oğlu                                                      

Bakı şəhəri 13 saylı İOEUGİM-də cüdo üzrə baş məşqçi vəzifəsində işləyir. 

  1.  

Kərimov Zakir Fərhad oğlu

DİN-nin İdman Cəmiyyətində  cüdo üzrə baş məşqçi vəzifəsində işləyir. 

  1.  

Nəcəfov Mehman Ağa-Əli oğlu

Azərbaycan Güləş Federasiyasının sərbəst güləş üzrə qadınlardan ibarət yığma komandasının  məşqçisi vəzifəsində işləyir. 

  1.  

Balaşov Naib Əziz oğlu

Yevlax şəhər UGİM-də sambo üzrə məşqçi-müəllim vəzifəsində işləyir.   

  1.  

Amanov Elnur Sakit oğlu

Azərbaycan Taekvondo Federasiyasında milli komandanın böyük məşqçisi vəzifəsində işləyir.  

  1.  

Tağıyev Qurban Vaqif oğlu

Azərbaycan Karate-do Federasiyasında məşqçi vəzifəsində işləyir.  

  1.  

Qladçenko Vitaliy Vladimiroviç

OEQİUG velosiped məktəbində baş məşqçi vəzifəsində işləyir. 

  1.  

Allahverdiyev Elçin Cahangir oğlu

Bakı şəhəri 1 saylı İOEUGŞM-də məşqçi-müəllim vəzifəsində işləyir.  

  1.  

Quliyev Nurlan Nurəddin oğlu

VKC növləri üzrə Karate Federasiyasında məşqçi-müəllim vəzifəsində işləyir.   

  1.  

Məmmədyarov Həsrət Tacı oğlu

Abşeron rayon UGİM-nin sərbəst güləş bölməsində məşqçi-müəllim vəzifəsində işləyir. 

  1.  

Hacıyev Xəyal Fəxrəddin oğlu

 “Təhsil” RİM-nin Gəncə filialının direktoru vəzifəsində işləyir. 

  1.  

Allahverdiyev Mehman Firuddin oğlu

“Təhsil” RİM-nin Gəncə filialında yunan-roma güləşi üzrə baş məşqçi-müəllim vəzifəsində işləyir.

  1.  

Ağakişiyev Balabəy Ziyad oğlu

Şirvan şəhər Dövlət İqtisadiyyat və Humanitar kollecində müəllim vəzifəsində işləyir.

  1.  

Nəhmədov Zaur Ənvər  oğlu

VKC növləri üzrə karate-do federasiyasında məşqçi vəzifəsində işləyir.

  1.  

Allahverdiyev  Rövşən Sabir oğlu

Sumqayıt şəhər “Kontakt Karate-do”  İK-nun rəhbəri vəzifəsində işləyir. Eyni zamanda karate-do VKF idman növü üzrə məşqçi vəzifəısində çalışır.

  1.  

Əhmədov İbrahim Hacıbala oğlu

Şirvan şəhər UGİM-də yunan-roma güləşi üzrə məşqçi-müəllim vəzifəsində işləyir.

  1.  

Məhərrəmov Telman Nadir oğlu

Azərbaycan Kikboksinq Federasiyasında məşqçi vəzifəsində işləyir.

  1.  

Əliyev Azad Aydın oğlu

Azərbaycan Kikboksinq Federasiyasında peşəkarlar arasında baş məşqçi vəzifəsində işləyir.

  1.  

İsmayılov Famil Şahhüseyn oğlu

Azərbaycan Kikboksinq Federasiyasında peşəkarlar arasında baş məşqçi vəzifəsində işləyir.

 

 15 ədalət təmsilçisi isə “Respublika dərəcəli hakim” fəxri adı verilib.

 

 1.

Səlimova Məsməxanım Vaqif qızı

Boks idman növü üzrə Respublika səviyyəli yarışlarda baş hakim və baş katib kimi fəaliyyət göstərir.

      2.

Umudova Zenfira Qara qızı

Basketbol idman növü üzrə Respublika səviyyəli yarışlarda baş hakim  kimi fəaliyyət göstərir.

      3.

Qurbanov Bəhruz Seyfulla oğlu

Şahmat idman növü üzrə Respublika səviyyəli yarışlarda baş hakim  kimi fəaliyyət göstərir.

 4.

Kərimli Kərim Ziyad oğlu

Ağır atletika idman növü üzrə Respublika səviyyəli yarışlarda baş hakim  kimi fəaliyyət göstərir.

 5.

Məmmədov Mürsəl Üzeyir oğlu

Şahmat idman növü üzrə Respublika səviyyəli yarışlarda  hakim  kimi fəaliyyət göstərir.

 6.

Budaqova Lalə Valeh qızı

Şahmat idman növü üzrə Respublika səviyyəli yarışlarda hakim  kimi fəaliyyət göstərir.

 7.

Səidova Təranə Müzəffər qızı

Şahmat idman növü üzrə Respublika səviyyəli yarışlarda hakim  kimi fəaliyyət göstərir.

 8.

Əfəndiyev Məcid Osmanoviç

Şahmat idman növü üzrə Respublika səviyyəli yarışlarda hakim  kimi fəaliyyət göstərir.

 9.

Qasımov Famil Səyyad oğlu

Həndbol üzrə Respublika səviyyəli yarışlarda baş hakim və baş katib   kimi fəaliyyət göstərir.

 10.

İsmayılov Fəxrəddin Rzaqulu oğlu

Ağır atletika üzrə Respublika səviyyəli yarışlarda baş hakim və baş katib   kimi fəaliyyət göstərir.

 11.

Dibirova Ruhəngiz  Ömər qızı

Şahmat üzrə Respublika səviyyəli yarışlarda baş hakimin müavini kimi fəaliyyət göstərir.

 12.

Ağagülov Sultan Şamsəddin oğlu

Sambo üzrə Respublika səviyyəli yarışlarda baş hakimin müavini və baş katib kimi fəaliyyət göstərir.

 13.

Hüseynov Mənsur Mənsur oğlu

Sambo üzrə Respublika səviyyəli yarışlarda baş hakimin müavini və baş katib kimi fəaliyyət göstərir.

 14.

Əhmədov Natiq Hacı oğlu

Sambo üzrə Respublika səviyyəli yarışlarda baş hakimin müavini və baş katib kimi fəaliyyət göstərir.

 15.

İbrahimov Elçin Vaqif oğlu

Sambo üzrə Respublika səviyyəli yarışlarda baş hakimin müavini və baş katib kimi fəaliyyət göstərir.

 

Dörd idmançıya isə “Azərbaycan Respublikasının Əməkdar İdman Ustası” fəxri adı verilib.

 

 1.

Bayramov Təvəkgül Tofiq oğlu

Taekvondo üzrə Avropa çempionatının qalibi və dünya çempionatının gümüş mükafatçısı olmuşdur.

 2.

 Çələbiyev Cavid Namiq oğlu

Boks üzrə  dünya çempionu adını qazanmışdır. 

 3

Əhmədov Mustafa Sahib oğlu

Poverliftinq üzrə dünya və Avropa çempionu adını qazanmışdır.

 4.

Əbiyev Ceyhun Şamil oğlu

Boks üzrə 2 dəfə dünya kubokunun qalibi olmuşdur.