Avrokuboklar tariximizdə hələ belə şey olmamışdı...
Bu həftə Azərbaycan klublarının avrokuboklarda keçirdiyi oyunlar futbol tariximizə düşdü. Apasport.az saytının məlumatına görə, “Neftçi”nin Çempionlar Liqasında, “Xəzər Lənkəran”la “Qarabağ”ın evdəki cavab görüşlərinin hamısı eyni hesabla nəticələndi – 0:0. 1994-cü ildən başlayan avrokubok tariximizdə hələ belə şey olmamışdı.
Komandalarımız öz qapılarından top buraxmamağı nə qədər yaxşı hal olsa da, özlərinin də qol vura bilməməyi bir o qədər üzücüdür. Nəticədə “Neftçi” ilə “Xəzər Lənkəran” mübarizəni dayandırsa da, “Qarabağ" Farer adalarının “Streymur” klubuna səfərdə (1:1) vurduğu qol hesabına mərhələ adladı.
Ümumiyyətlə, avrokubokların cari mövsümündə 10 oyunda 11 qol vurmuşuq. Bunun isə 8-i “Qarabağ”ın payına düşür. Ağdamlılar I mərhələdə Litvanın “Banqa” klubuna 2 oyuna 7 cavabsız qol vurdu. AZAL-ın “Minsk” klubuna ilə oyunlarda uğursuzluğa düçar olsa da, onun digərlərindən fərqləndirən məqam da var. Məsələ ondadır ki, indiyə kimi yalnız “təyyarəçilər” rəqibə hər 2 oyuna qol vura bildi. Hətta 3 ildir avrokuboklarda ən layiqli təmsilçimiz olan “Qarabağ” “cırtdan ölkə”nin təmsilçisi ilə görüşdə buna nail ola bilmədi.
Əvəzində “Qarabağ” cari mövsümdə az qol buraxan komanda olmağı ilə öyünə bilər. Bu, 4 oyuna cəmi 1 qoldur. Mübarizəni elə ilk mərhələdə dayandıran “Neftçi”, “Xəzər Lənkəran” və AZAL klubları 2 oyuna hərəyə 3 qol buraxdılar.
Qeyd edək ki, avrokubokların cari mövsümündə ən çox qol vuran futbolçularımız “Qarabağ”ın və milli komandamızın üzvləri Rəşad Sadiqovla Vüqar Nadirovdur. Yarımmüdafiəçilər hərəyə 2 qol vurublar.