“Xəzər Lənkəran” – “Neftçi” derbisində ənənə pozulmur
“Xəzər Lənkəran” və “Neftçi” klublarının Azərbaycan milli çempionatındakı görüşlərində ənənə davam edəcək. Apasport.az saytının hesablamalarına görə, 2004-cü ildən keçirilən bu derbidə növbəti mövsümdə də öncə Lənkəran təmsilçisi meydan sahibi olacaq. Bu tendensiyanın ən azı 1 il də qırılmayacağı Premyer Liqanın növbəti (2011/12) mövsümünün təqvimi bu gün açıqlanandan sonra məlum oldu.
Artıq 7 ildir keçirilərək, hər mövsümün “şah oyunu” sayılan “Xəzər Lənkəran” – “Neftçi” derbisində həmişə püşk birincilərin öncə evdə oynayacağını göstərib. Bu dəfə “Böyük oyun”un iştirakçıları çempionatın əvvəlində, artıq V turda – sentyabrın 11-də görüşəcəklər.
Yeri gəlmişkən, bu, “Xəzər Lənkəran” - “Neftçi” derbisinin tarixində erkən görüşü deyil. Prinsipial rəqiblərin ən erkən dueli 2006/07 mövsümündə olub. Onda da oyun Lənkəran mərkəzi şəhər stadionunda keçirilmiş və meydan sahibləri 2:1 hesabı ilə qalib gəlib.
Bu, “Xəzər Lənkəran”ın “Neftçi” üzərində ilk qələbəsi kimi tarixə düşdü və bunun üçün 5 oyun gözləmək lazım gəldi. 2006-cı ilin avqustun 11-də II turda keçirilən həmin görüşdə “Xəzər Lənkəran”ın stadionunun rəsmi açılışı oldu və bunda ölkə prezidenti İlham Əliyev iştirak etdi.
Cənub klubu “Neftçi”ni indiyə kimi öz arenası ilə yanaşı, Lənkəranda Olimpiya İdman Kompleksinin və Cəlilabaddakı şəhər stadionunda qəbul edib. “Böyük oyun”da ilk görüş məhz Cəlilabadda olub ki, onda “Xəzər Lənkəran”ın doğma stadionunda tikinti işləri gedirdi. “Neftçi” isə rəqibini daha çox Tofiq Bəhramov adına Respublika, 1 dəfə İsmət Qayıbov adına Bakıxanov qəsəbə stadionunda qəbul edib.
“Böyük oyun”un iştirakçılarının növbəti mövsümdə 2-ci görüşü II dövrənin startında olacaq. Komandalar indiyə kimi V turda olduğu kimi, XII turda və sentyabrın 11-i ilə noyabrın 6-sı tarixlərində ilk dəfə görüşəcəklər. Təbii ki, “Neftçi” ilə “Xəzər Lənkəran” yalnız təsnifat yox, final mərhələsində də üzləşəcəklər və bunun ilk “altılıq”da olacağı şübhə doğurmur. Sadəcə, həmin 2 oyunun gələn il hansı tarixlərdə, turlarda olacağı ilk mərhələdən sonra bilinəcək. Çünki final mərhələsinin təqvimi komandaların mövsümün ilk yarısından sonra turnir cədvəlindəki yerlərinə uyğun müəyyənləşəcək.
Qeyd edək ki, “Neftçi” ilə “Xəzər Lənkəran”ın görüşündə ilk meydan sahibi ilə bağlı ənənə yalnız ölkə kubokunda pozulub. Komandalar bu turnirdə ilk olaraq ötən mövsüm görüşdülər və onda bakılılar öncə rəqibini qəbul etdi.