Valentin İvanov: Bu, hakimləriniz üçün bəhanə olmamalıdır
Rusiyanın ən yaxşı FİFA hakimlərindən, dünya çempionatının rekordçusu olan Valentin İvanovun apasport.az saytının Minskə ezam olunmuş əməkdaşına eksklüziv müsahibəsi
- Minskin “Dinamo” stadionundan izlədiyiniz “Minsk” – AZAL oyunu sizdə hansı təəssürat oyatdı?
- İlk hissə maraqsız oldu. Bunu da oyunun ləng getməsi ilə əsaslandırardım. Futbolçular meydanda elə də sürətlə oynamırdılar. Nəticədə oyunun səviyyəsi bir az aşağı oldu. Əgər elə də sürətlə oynamırsansa, deməli, səviyyə bir az aşağıdır, yaxud əksinə. Burada isə oyun daha çox rahat tempdə keçir. Onu nəzərə alsaq ki, burada stadionda çox sakitlikdir və tribunalarda insanlar azdır, bu, rəsmi oyundan daha çox yoldaşlıq görüşünə bənzəyir. Hər halda, stadionda atmosfer də çox vacibdir.
- Demək istəyirsiniz ki, “Minsk” komandamızdan daha sürətli oynadı?
- “Minsk” sizin komandanın fonunda sürətli oynayır. Mən elə düşünmürəm ki, onlar çox sürətli oynayırlar. Sadəcə, sizinkilər çox asta oynayırlar. Hər halda, fasiləyədək belə idi. Ancaq ikinci hissədə fərqli oyunu izlədik. Maraqlıdır ki, komandanız meydanda 10 nəfərlə qalandan sonra daha yaxşı təsir bağışladı. Meydanda mübarizlik, sürətli oyun nümayiş etdirdi. Bax, belə futbol oynamaq lazım idi. Qəribə görünsə də, futbolçunuzun qırmızı vərəqə alaraq, meydandan çıxarılması komandanızın işinə yaradı. O, komandasının daha yaxşı oynamağına kömək oldu.
- Yəqin ki, siz Nazim Süleymanovun baş məşqçisi olduğu komandadan daha aqressiv oyun gözləyirdiniz? Hər halda, Süleymanovun özü cəld, sürətli hücumçu olub...
- Siz deyən kimidir. Mən Süleymanovun komandanızdan aqressiv oyun gözləyirdim. Ümumiyyətlə, prinsipcə, azərbaycanlı futbolçular həmişə daha çox hücum etməyə kökləniblər. Burada isə elə də çox müasir oynamırlar. Hər halda, ilk hissədə meydanda gərginlik görmədim.
- Bəlkə bütün bunların nəticəsidir ki, ilk hissədə cəmi 1 sarı vərəqə göstərildi?
- Siz haqlısınız. Prinsipcə, elədir.
- Ümumiyyətlə, bolqar hakimlərin idarəçiliyini necə qiymətləndirərdiniz?
- Normal. İlk hissədə onun işi az oldu. Elə bir mübahisəli vəziyyət olmadı.
- Bəs 46-cı dəqiqədə müdafiəçimiz Usim Ndukaya göstərdiyi birbaşa qırmızı vərəqini düzgün sayırsınız?
- Məncə, bu, düzgün qərar idi. Futbolçunuz son ümid folu kimi rəqibi yıxdı və bu, qaydaya görə birbaşa qırmızı vərəqə idi. Fikrimcə, hakimlər oyunun nəticəsinə təsir edən səhvlərə yol vermədi.
- Maraqlıdır, Azərbaycan futbolu, hakimləri haqda hansı məlumata maliksiniz?
- Sözün açığı, az informasiyam var, çox şey bilmirəm. Mən futbol oynayanda Azərbaycanda olmuşam. Hakimliyə başladığımız zamanı isə biz artıq başqa ölkələr idik. Ümid edirəm ki, yaxın gələcəkdə Belarusa olduğu kimi, Azərbaycanda belə seminar keçirəcəyəm. Onda azərbaycanlı hakimlərlə daha yaxından tanış olub, onların səviyyəsi haqda dəqiq fikrim olacaq. Azərbaycanlı hakimləri görmədən onların səviyyəsinə qiymət verə bilmərəm.
- Bu seminarı Belarus Futbol Federasiyası təşkil etmişdi?
- Yox. Bu FİFA ilə onun birgə təşkil etdiyi yerli hakimlər üçün seminar idi və mən də beynəlxalq dərəcəli hakim bunda iştirak etdim. Ümumiyyətlə, biz Avropa boyu gəzərək, təşkil olunan belə seminarlarda iştirak edirik.
- Süleymanovu Rusiyada oynadığı vaxtdan tanımalısınız?
- Bəli-bəli. Onun “Alaniya”da oyununu xatırlayıram.
- Keçmiş futbolçumuz yadınızda necə qalıb?
- Elə məhz Nazim hücumda texnikalı və yetərincə aqressiv idi. Hesab edirəm ki, Süleymanov yaxşı futbolçu olub.
- Onun hakimlərlə bağlı problemi olmayıb. Səhv etmirəmsə, qırmızı vərəqə almayıb...
- Açığı, bu, yadımda deyil. Əgər Süleymanovun hakimlərlə problemi olsaydı, yəqin ki, yadımda olardı (gülür). Bunu xatırlamıramsa, deməli, problemi olmayıb.
- Rusiya çempionatında digər futbolçularımızdan kimi xatırlayırsınız?