Apasport.az saytı AFFA yanında Media Komitəsinin layihə müsabiqəsinin qaliblərindən olan “Voleybol: tarixi zəfərlər və gələcəyə baxış. Prioritetlər: Azərbaycanda voleybolun ənənələri, inkişaf mərhələləri və klub voleybolunun tənəzzülü” istiqaməti üzrə silsilə yazıları davam etdirir. Ölkə voleybolunu daim diqqətdə saxlayan “apasport” “Azərbaycan voleybolu: Müstəqilliyin 25 ili” layihəsinin növbəti yazısında qadınlardan ibarət yığmamızın Avropa çempionatlarındakı çıxışlarının statistikasını dərc edib.
Azərbaycan və Gürcüstanda keçiriləcək qitə birinciliyində iştirak etməklə, 7-ci dəfə final mərhələsinə qatılacaq millimiz bu yarışlarda ilk dəfə 15 il əvvəl debüt edib. Həmin vaxt B divizionunda çıxış etdiyindən Faiq Qarayevin yetirmələri Avro-2005-dən başlayaraq, həlledici mərhələlərin daimi iştirakçısına çevrilib.
Yığmamızın ən yaxşı nəticəsi də final mərhələsində debütünə təsadüf edib. Zaqrebdəki yarışda yarımfinala qədər irəliləyən millimiz son 2 matçda uduzmaqla, medal şansını qaçırıb. Bu, yığmamızın tarixində medala ən yaxın olduğu turnir kimi yadda qalıb.
Sonrakı 5 turnirdə isə heç “səkkizliy”ə düşə bilməyən millimiz axırıncı 2 yarışda qrup sonuncusu kimi ayrılıb.
Tarixində yalnız 1 dəfə Avro-2005-in yarımfinalına yüksəldiyi üçün seçmə mərhələdən azad olan komandamız Avro-2017-yə də birbaşa qatılacaq. Lakin bu dəfə millimiz nəticəsinə görə deyil, ev sahibi kimi medallar uğrunda mübarizə aparacaq. Bu, Valeriya Məmmədova üçün 7-ci final mərhələsi olacaq. Yığmamız 6-cı dəfə isə Faiq Qarayevin rəhbərliyi altında həlledici raundda çıxış edəcək.
Avro-2003
B divizionu
30 may - 1 iyun, 2002, Riqa
Portuqaliya – Azərbaycan – 0:3 (15:25, 13:25, 18:25)
Latviya – Azərbaycan – 0:3 (18:25, 9:25, 17:25)
Azərbaycan – Finlandiya – 3:1 (25:18, 20:25, 25:21, 25:19)
6-8 iyun, 2002,Bakı
II dövrə
Azərbaycan – Portuqaliya – 3:0 (25:16, 25:12, 25:17)
Finlandiya - Azərbaycan – 0:3 (19:25, 16:25, 20:25)
Latviya - Azərbaycan – 2:3 (25:16, 14:25, 25:21, 22:25, 7:15)
1 |
Azərbaycan |
6 |
6 |
0 |
18-3 |
498-366 |
12 |
2 |
Latviya |
6 |
3 |
3 |
11-12 |
470-499 |
9 |
3 |
Finlandiya |
6 |
2 |
4 |
11-13 |
502-522 |
8 |
4 |
Portuqaliya |
6 |
1 |
5 |
5-17 |
437-520 |
7 |
Avro-2005
A divizionu
Seçmə mərhələ, II qrup
I dövrə, 4-6 iyun, 2004, Bratislava
Azərbaycan – İtaliya – 3:0 (25:19, 25:23, 25:21)
Azərbaycan – Slovakiya – 3:2 (31:29, 24:26, 25:18, 23:25, 15:12)
Ukrayna – Azərbaycan – 3:1 (25:20, 17:25, 25:20, 25:12)
II dövrə, 17-19 iyun, Bakı
Azərbaycan – Slovakiya – 3:0 (25:16, 25:17, 25:17)
İtaliya - Azərbaycan – 3:1 (25:23, 26:24, 17:25, 25:21)
Azərbaycan – Ukrayna – 3:0 (25:23, 25:21, 26:28, 25:17)
1 |
İtaliya |
6 |
5 |
1 |
15-7 |
518-464 |
11 |
2 |
Azərbaycan |
6 |
4 |
2 |
14-9 |
539-497 |
10 |
3 |
Ukrayna |
6 |
3 |
3 |
13-10 |
520-496 |
9 |
4 |
Slovakiya |
6 |
0 |
6 |
2-18 |
380-503 |
6 |
Final mərhələsi
17-25 sentyabr, Xorvatiya
A qrupu
Polşa - Azərbaycan – 3:0 (26:24, 25:20, 25:23)
Azərbaycan – Rumıniya – 3:1 (26:24, 23:25, 25:17, 25:19)
Almaniya – Azərbaycan – 0:3 (24:26, 14:25, 21:25)
Azərbaycan – Serbiya və Çernoqoriya – 3:1 (18:25, 25:19, 25:20, 28:26)
Xorvatiya - Azərbaycan – 0:3 (23:25, 16:25, 22:25)
1 |
Polşa |
5 |
5 |
0 |
15-4 |
456-391 |
10 |
2 |
Azərbaycan |
5 |
4 |
1 |
12-5 |
413-371 |
9 |
3 |
Xorvatiya |
5 |
2 |
3 |
8-10 |
401-419 |
7 |
4 |
Serbiya və Çernoqoriya |
5 |
2 |
3 |
9-12 |
456-454 |
7 |
5 |
Rumıniya |
5 |
1 |
4 |
7-13 |
405-469 |
6 |
6 |
Almaniya |
5 |
1 |
4 |
6-13 |
407-434 |
6 |
Yarımfinal
Azərbaycan – İtaliya – 0:3 (19:25, 19:25, 22:25)
Üçüncü yer uğrunda görüş
Rusiya – Azərbaycan – 3:0 (25:20, 25:10, 25:21)
Tutduğu yer - 4
Azərbaycan millisinin heyəti: Kseniya Poznyak, Alla Həsənova, Oksana Quliyeva (Kurt), Yelena Şabovta, İrina Sminyagina, Yelena Parxomenko, Natəvan Qasımova, Natalya Məmmədova, Oksana Məmmədyarova, İnessa Qorxmaz, Valeriya Korotenko (Məmmədova), İlahə Ağayeva
Baş məşqçi: Faiq Qarayev
Avro-2007
20-30 sentyabr, Belçika və Lüksemburq
A qrupu
Azərbaycan – Belarus – 3:0 (25:15, 25:23, 25:13)
Almaniya - Azərbaycan – 3:0 (25:13, 25:22, 25:16)
İtaliya - Azərbaycan – 3:0 (25:23, 25:14, 25:16)
1 |
İtaliya |
3 |
3 |
0 |
9-1 |
249-193 |
6 |
2 |
Almaniya |
3 |
2 |
1 |
6-4 |
236-202 |
5 |
3 |
Azərbaycan |
3 |
1 |
2 |
3-6 |
179-201 |
4 |
4 |
Belarus |
3 |
0 |
3 |
2-9 |
202-270 |
3 |
II mərhələ
E qrupu
Azərbaycan – Rusiya – 0:3 (23:25, 14:25, 17:25)
Azərbaycan – Fransa – 1:3 (14:25, 25:23, 17:25, 21:25)
Azərbaycan – Türkiyə - 0:3 (18:25, 19:25, 22:25)
1 |
İtaliya |
5 |
5 |
0 |
15-1 |
403-301 |
10 |
2 |
Rusiya |
5 |
4 |
1 |
12-3 |
359-312 |
9 |
3 |
Almaniya |
5 |
3 |
2 |
9-6 |
351-327 |
8 |
4 |
Fransa |
5 |
2 |
3 |
7-10 |
351-384 |
7 |
5 |
Türkiyə |
5 |
1 |
4 |
3-12 |
333-369 |
6 |
6 |
Azərbaycan |
5 |
0 |
5 |
1-15 |
294-398 |
5 |
Tutduğu yer - 12
Azərbaycan millisinin heyəti: Darya Zamanova, Oksana Quliyeva (Kurt), İrina Sminyagina, Yelena Parxomenko, Natəvan Qasımova, Natalya Məmmədova, Şəfəq Kərimova, İnessa Qorxmaz, Valeriya Korotenko (Məmmədova), Lada Maksimova, Aynur Kərimova, Polina Rəhimova
Baş məşqçi: Faiq Qarayev
Avro-2009
II seçmə mərhələ
I dövrə, 30 may - 1 iyun, Buzzu
C qrupu
İspaniya – Azərbaycan – 3:1 (16:25, 25:21, 25:14, 25:19)
Azərbaycan – Makedoniya – 3:0 (25:13, 25:22, 25:16)
Azərbaycan – Rumıniya – 3:2 (18:25, 29:27, 25:19, 21:25, 15:13)
II dövrə, 6-8 iyun, Kaseres
Azərbaycan – Rumıniya – 3:2 (25:27, 25:22, 18:25, 25:22, 15:6)
İspaniya – Azərbaycan – 3:2 (28:30, 26:24, 20:25, 25:19, 15:13)
Azərbaycan – Makedoniya – 3:0 (25:14, 25:11, 25:20)
1 |
İspaniya |
6 |
5 |
1 |
15-8 |
510-453 |
11 |
2 |
Azərbaycan |
6 |
4 |
2 |
15-10 |
556-512 |
10 |
3 |
Rumıniya |
6 |
3 |
3 |
15-9 |
533-461 |
9 |
4 |
Makedoniya |
6 |
0 |
6 |
0-18 |
277-450 |
6 |
Pley-off mərhələsi
Azərbaycan – Yunanıstan – 3:0 (25:20, 25:15, 25:15)
Yunanıstan – Azərbaycan – 1:3 (27:29, 21:25, 25:23, 28:30)
Final mərhələsi
25 sentyabr – 4 oktyabr, Polşa
D qrupu
Azərbaycan – Serbiya – 0:3 (12:25, 21:25, 19:25)
Slovakiya - Azərbaycan – 2:3 (13:25, 25:19, 18:25, 25:22, 12:15)
Çexiya - Azərbaycan – 3:2 (21:25, 18:25, 25:23, 25:20, 15:13)
1 |
Serbiya |
3 |
3 |
0 |
9-0 |
225-160 |
6 |
2 |
Azərbaycan |
3 |
1 |
2 |
5-8 |
264-272 |
4 |
3 |
Çexiya |
3 |
1 |
2 |
5-8 |
269-282 |
4 |
4 |
Slovakiya |
3 |
1 |
2 |
5-8 |
244-288 |
4 |
II mərhələ
F qrupu
İtaliya – Azərbaycan – 3:0 (29:27, 25:23, 25:13)
Azərbaycan – Türkiyə - 1:3 (23:25, 19:25, 25:17, 17:25)
Almaniya – Azərbaycan – 3:0 (25:17, 25:13, 25:12)
1 |
İtaliya |
5 |
5 |
0 |
15-0 |
379-290 |
10 |
2 |
Almaniya |
5 |
4 |
1 |
12-7 |
431-359 |
9 |
3 |
Türkiyə |
5 |
3 |
2 |
11-8 |
419-408 |
8 |
4 |
Serbiya |
5 |
2 |
3 |
9-9 |
379-397 |
7 |
5 |
Çexiya |
5 |
1 |
4 |
3-14 |
333-499 |
6 |
6 |
Azərbaycan |
5 |
0 |
5 |
3-15 |
347-425 |
5 |
Tutduğu yer – 12
Azərbaycan millisinin heyəti: Darya Zamanova, Kseniya Kovalenko, Oksana Parxomenko (Kurt), Yelena Parxomenko, Natəvan Qasımova, Natalya Məmmədova, Oksana Məmmədyarova, Lidiya Maksimenko, Valeriya Korotenko (Məmmədova), Aynur Kərimova, Şəfəq Kərimova, Polina Rəhimova
Baş məşqçi: Faiq Qarayev
Avro-2011
II seçmə mərhələ
I dövrə, 21-23 may, Mogilyov
A qrupu
Azərbaycan – Bosniya və Herseqovina – 3:0 (25:16, 25:14, 25:22)
Azərbaycan – Gürcüstan – 3:0 (25:9, 25:12, 25:8)
Azərbaycan – Belarus – 3:0 (25:16, 25:20, 25:13)
II dövrə, 28-30 may, Bakı
Azərbaycan – Gürcüstan – 3:0 (25:10, 25:7, 25:8)
Azərbaycan – Bosniya və Herseqovina – 3:0 (25:13, 25:15, 25:17)
Azərbaycan – Belarus – 3:0 (25:13, 25:20, 25:18)
1 |
Azərbaycan |
6 |
6 |
0 |
18-0 |
450-251 |
12 |
2 |
Belarus |
6 |
4 |
2 |
12-6 |
400-277 |
10 |
3 |
Bosniya və Herseqovina |
6 |
2 |
4 |
6-12 |
331-375 |
8 |
4 |
Gürcüstan |
6 |
0 |
6 |
0-18 |
172-450 |
6 |
Final mərhələsi
23 sentyabr – 2 oktyabr, İtaliya və Serbiya
B qrupu
Türkiyə - Azərbaycan – 3:1 (23:25, 25:17, 25:19, 25:21)
İtaliya – Azərbaycan – 3:1 (25:22, 25:22, 21:25, 25:16)
Azərbaycan – Xorvatiya – 3:1 (27:25, 18:25, 25:21, 25:18)
1 |
İtaliya |
3 |
2 |
1 |
8-4 |
272-254 |
7 |
2 |
Türkiyə |
3 |
2 |
1 |
6-6 |
275-258 |
5 |
3 |
Azərbaycan |
3 |
1 |
2 |
5-7 |
262-283 |
3 |
4 |
Xorvatiya |
3 |
1 |
2 |
4-6 |
222-236 |
3 |
Pley-off mərhələsi
Hollandiya – Azərbaycan – 3:1 (27:25, 25:16, 25:17, 25:19)
Tutduğu yer – 9
Azərbaycan millisinin heyəti: Darya Zamanova, Kseniya Kovalenko, Oksana Parxomenko (Kurt), Odina Əliyeva (Bayramova), Yelena Parxomenko, Natəvan Qasımova, Natalya Məmmədova, Oksana Məmmədyarova, Valeriya Korotenko (Məmmədova), Aynur Kərimova, Oksana Kisilyova, Polina Rəhimova
Baş məşqçi: Faiq Qarayev
Avro-2013
II seçmə mərhələ
I dövrə, 7-9 may, Salo
C qrupu
Azərbaycan – Avstriya – 3:0 (25:19, 25:17, 25:17)
Azərbaycan – Belarus – 3:0 (25:13, 25:21, 25:11)
Finlandiya - Azərbaycan – 0:3 (20:25, 12:25, 11:25)
II dövrə, 14-16 may, Bakı
Azərbaycan – Finlandiya – 3:0 (25:23, 25:19, 25:20)
Avstriya – Azərbaycan – 0:3 (11:25, 16:25, 12:25)
Azərbaycan – Belarus – 3:0 (31:29, 25:20, 25:20)
1 |
Azərbaycan |
6 |
6 |
0 |
18-0 |
456-311 |
18 |
2 |
Belarus |
6 |
4 |
2 |
12-8 |
462-409 |
12 |
3 |
Finlandiya |
6 |
2 |
4 |
8-14 |
448-501 |
5 |
4 |
Avstriya |
6 |
0 |
6 |
2-18 |
341-486 |
1 |
Final mərhələsi
6-14 sentyabr, Almaniya və İsveçrə
C qrupu
Azərbaycan – Xorvatiya – 0:3 (15:25, 23:25, 21:25)
Azərbaycan – Belarus – 1:3 (23:25, 20:25, 25:17, 22:25)
Rusiya – Azərbaycan – 3:0 (25:16, 25:20, 28:26)
1 |
Rusiya |
3 |
3 |
0 |
9-2 |
274-228 |
9 |
2 |
Xorvatiya |
3 |
2 |
1 |
7-3 |
242-205 |
6 |
3 |
Belarus |
3 |
1 |
2 |
4-7 |
214-262 |
3 |
4 |
Azərbaycan |
3 |
0 |
6 |
1-9 |
210-245 |
0 |
Tutduğu yer – 15
Azərbaycan millisinin heyəti: Kseniya Kovalenko, Anastasiya Qurbanova, Odina Əliyeva (Bayramova), Ayşən Abduləzimova, Yelena Parxomenko, Natəvan Qasımova, Natalya Məmmədova, Valeriya Korotenko (Məmmədova), Aynur Kərimova, Oksana Kisilyova, Polina Rəhimova, Şəfaqət Həbibova
Baş məşqçi: Faiq Qarayev
Avro-2015
II seçmə mərhələ
I dövrə, 22-24 may, Sofiya
D qrupu
Portuqaliya – Azərbaycan – 3:2 (25:23, 16:25, 23:25, 25:23, 15:12)
Azərbaycan – Yunanıstan – 3:1 (25:14, 30:28, 17:25, 25:21)
Azərbaycan – Bolqarıstan – 3:2 (17:25, 25:22, 19:25, 25:20, 15:8)
II dövrə, 29-31 may, Bakı
Azərbaycan – Yunanıstan – 3:0 (25:18, 25:21, 25:18)
Portuqaliya – Azərbaycan – 1:3 (27:25, 23:25, 18:25, 14:25)
Bolqarıstan – Azərbaycan – 3:1 (25:14, 25:18, 14:25, 25:19)
1 |
Bolqarıstan |
6 |
5 |
1 |
17-5 |
509-390 |
16 |
2 |
Azərbaycan |
6 |
4 |
2 |
15-10 |
557-520 |
12 |
3 |
Portuqaliya |
6 |
2 |
4 |
8-16 |
477-562 |
4 |
4 |
Yunanıstan |
6 |
1 |
5 |
7-16 |
456-527 |
4 |
Pley-off mərhələsi
Azərbaycan – Slovakiya – 3:0 (25:22, 25:18, 25:23)
Slovakiya – Azərbaycan – 3:0 (26:24, 25:19, 25:18)
Qızıl set: 6:15
Final mərhələsi
26 sentyabr – 4 oktyabr, Hollandiya və Belçika
B qrupu
Türkiyə - Azərbaycan – 3:0 (25:21, 28:26, 25:13)
Belçika – Azərbaycan – 3:0 (25:17, 25:20, 27:25)
Azərbaycan – Macarıstan – 1:3 (16:25, 28:26, 22:25, 16:25)
1 |
Türkiyə |
3 |
3 |
0 |
9-0 |
228-165 |
9 |
2 |
Belçika |
3 |
2 |
1 |
6-3 |
203-178 |
6 |
3 |
Macarıstan |
3 |
1 |
2 |
3-7 |
196-232 |
3 |
4 |
Azərbaycan |
3 |
0 |
3 |
1-9 |
204-256 |
0 |
Tutduğu yer - 14
Azərbaycan millisinin heyəti: Ceyran Əliyeva, Kseniya Poznyak (Kovalenko), Oksana Kurt, Odina Bayramova, Ayşən Abduləzimova, Yekaterina Jidkova, Valeriya Məmmədova, Kristina Yaqubova, Aynur Kərimova, Oksana Kisilyova, Polina Rəhimova, Marqarita Əzizova
Baş məşqçi: Bülənt Karslıoğlu
Layihə AFFA yanında Media Komitəsi tərəfindən maliyyələşdirilir