Braziliyanın Rio-de-Janeyro şəhərində XXXI Yay Olimpiya Oyunlarına yekun vurulub. Apasport.az saytının məlumatına görə, 17 gün davam edən 4 illiyin ən möhtəşəm yarışında 56 idmançı ilə təmsil olunan Azərbaycan 18 medal qazanıb.
Komandamızın heyətində yeganə qızəl medalı Radik İsayev qazanıb. Rüstəm Orucov, Elmar Qasımov, Mariya Stadnik, Valentin Demyanenko, Toğrul Əsgərov, Xetaq Qazyumov və Lorenso Sotomayor ikinci, Sabah Şəriəti, Rəsul Çunayev, İnna Osipenko-Radomskaya, Patimat Abakarov, Kamran Şahsuvarlı, Nataliya Sinişin, Hacı Əliyev, Cəbrayıl Həsənov, Şərif Şərifov və Milad Beiqi Harçeqani üçüncü yeri tutub.
Bununla, millimiz medal sayında yeni rekord müəyyənləşdirib.
Olimpiadada ən uğursuz təmsilçimiz isə Maksim Averin olub.
Qeyd edək ki, Olimpiya yığmamız Londonda 2 qızıl, 2 gümüş və 6 bürünc medal qazanmışdı.
Boks
Rüfət Hüseynov (49 kq) – ilk döyüşdə uduzub
Albert Səlimov (60 kq) – 1/4 finalda məğlub olub
Kamran Şahsuvarlı (75 kq) – bürünc medal qazanıb
Teymur Məmmədov (81 kq) – 1/4 finalda məğlub olub
Abdulqadir Abdulayev (91 kq) – 1/4 finalda məğlub olub
Məhəmmədrəsul Məcidov (+91 kq) - 1/8 finalda məğlub olub
Cavid Çələbiyev (56 kq) - ilk döyüşdə uduzub
Pərviz Bağırov (69 kq) - ilk döyüşdə uduzub
Lorenzo Sotomayor (64 kq) - gümüş medal qazanıb
Yana Alekseyevna (60 kq) - ilk görüşdə məğlub olub
Elvin Məmişzadə (52 kq) - 1/4 finalda məğlub olub
Taekvondo
Patimat Abakarova (49 kq) - bürünc medal qazanıb
Milad Beiqi Harçeqani (80 kq) - bürünc medal qazanıb
Fəridə Əzizova (67 kq) - 5-ci yeri tutub
Radik İsayev (+80 kq) – qızıl medal qazanıb
İdman gimnastikası
Oleq Stepko – fərdi çoxnövçülük üzrə final mərhələsində 22-ci yer
Bədii gimnastika
Marina Durunda – final mərhələsində 9-cu olub
Cüdo
Orxan Səfərov (60 kq) – 5-ci yer
Nicat Şıxəlizadə (66 kq) – 1/8 finalda uduzub
Rüstəm Orucov (73 kq) – gümüş medal qazanıb
Məmmədəli Mehdiyev (90 kq) - 7-ci yeri tutub
Elmar Qasımov (100 kq) - gümüş medal qazanıb
Uşanqi Kokauri (+100 kq) - 1/8 finalda məğlub olub
Güləş
Yunan-Roma
Rövşən Bayramov (59 kq) – 5-ci yer
Elvin Mürsəliyev (75 kq) – 7-ci yer
Saman Təhmasibi (85 kq) - 13-cü yer
Sabah Şəriəti (130 kq) - bürünc medal qazanıb
Rəsul Çunayev (66 kq) - bürünc medal qazanıb
Sərbəst güləş
Qadınlar
Mariya Stadnik (48 kq) - gümüş medal qazanıb
Yuliya Ratkeviç (58 kq) - 5-ci yer
Nataliya Sinişin (53 kq) - bürünc medal qazanıb
Kişilər
Hacı Əliyev (57 kq) - bürünc medal qazanıb
Cəbrayıl Həsənov (74 kq) - bürünc medal qazanıb
Şərif Şərifov (85 kq) – bürünc medal qazanıb
Cəmaləddin Məhəmmədov (125 kq) – 12-ci olub
Toğrul Əsgərov (66 kq) - gümüş medal qazanıb
Xetaq Qazyumov (97 kq) - gümüş medal qazanıb
Kaneo və kayak
Yure Meqliç (kanoe-slalom) – yarımfinalda 15 nəfər arasında 14-cü yer
İnna Osipenko-Radomskaya
Kayak (200 m) - bürünc medal qazanıb
Kayak (500 m) - finalda sonuncu - 8-ci olub
Valentin Demyanenko (kanoe, 200 m) - gümüş medal qazanıb
Akademik avarçəkmə
Aleksandr Aleksandrov - Boris Yotov (akademik avarçəkmə, 2000 m) – 12-ci yeri tutub
Kamandan oxatma
Olqa Senyuk – 1/32 finalda uduzub
Güllə atıcılığı
Ruslan Lunyov
Triatlon
Rostislav Pevtsov - 39-cu yer
Qılıncoynatma
Səbinə Mikina (sablya) – ilk görüşdə (1/16 final) uduzub
Velosiped idmanı
Yelena Pavluxina (şosse) – 35-ci yer
Maksim Averin (şosse) – finişə çata bilməyib
Olqa İsmayılova
Keyrin - 21-24-cü yerləri bölüşüb
Atletika
Anna Skidan (çəkicatma) - 13-cü yer
Nazim Babayev (üçtəkanla tullanma) - 25-ci yer
Hayle İbrahimov (5000 m məsafəyə qaçış) - 19-cu yer
Evans Kiplakat (marafon) - 28-ci yer
Üzgüçülük
Fatimə Alkərimova (100 m məsafəyə sərbəst üsulla) - 48 iştirakçı arasında 41-ci yer
Boris Kirillov (200 m arxası üstə üzmə) - 26 iştirakçı arasında 26-cı yer